Vaginalni obroček kot zaščita proti hivu

Na konferenci HIV Research for Prevention, ki je 9. oktobra potekala v Limi, Peruju, so bile izpostavljene tri ključne teme: izbira zaščitnih metod, dolgotrajna zaščita in preprečevanje hiva pri ženskah. Poseben poudarek je bil na silikonskem vaginalnem obročku z dapivirinom, ki je eden od dolgotrajnih načinov preprečevanja okužbe s hivom. Ta obroček namreč počasi sprošča antiretrovirusno zdravilo dapivirin v obdobju 28 dni, po tem obdobju pa ga je treba zamenjati za nov obroček, da se ohrani zaščita pred okužbo. Obroček je bil odobren za uporabo v enajstih afriških državah, kjer je pokazal zmerno učinkovitost pri preprečevanju okužb s hivom.

Raziskava, ki je zajela več kot 3900 hiv negativnih žensk iz petih podsaharskih afriških držav, je pokazala, da so udeleženke dvakrat pogosteje izbrale dnevno peroralno profilakso (PrEP) kot vaginalni obroček. Skoraj polovica udeleženk je bila mlajša od 24 let, četrtina jih je poročala o spolnem delu, večina pa do zdaj še ni uporabljala PrEP. Med nosečnicami in doječimi ženskami je bilo zanimanje za obroček še nižje, saj se je zanj odločilo le 15 % oziroma 21 % žensk.

 Na konferenci je bila izpostavljena tudi potreb  a po zaščiti z daljšim delovanjem pred virusom hiv za ženske, zato razvijajo novo različico obročka, ki bi deloval tri mesece, kar bi zmanjšalo število obiskov klinik. Klinična študija obročka z daljšim delovanjem je pokazala, da je po učinkovitosti enakovredna ali celo boljša od obročka z enomesečnim delovanjem.

Ena glavnih prednosti daljše različice obročka pa je tudi znatno znižanje stroškov, kar bi povečalo cenovno dostopnost in razširjenost uporabe te zaščitne metode med ženskami, kar bi še dodatno prispevalo k preprečevanju prenosa hiva v afriških državah.