SZO razglasila globalno javnozdravstveno krizo

Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, je sporočil, da porast primerov mpoxa v Demokratični republiki Kongo (DRK) in številnih drugih afriških državah predstavlja izredne razmere na področju javnega zdravja mednarodnega pomena (PHEIC).

Odločitev je sprejel na podlagi nasveta Odbora za izredne razmere SZO, ki ga sestavljajo neodvisni strokovnjaki. Ti so se sestali, da bi pregledali podatke, ki so jih predložili strokovnjaki SZO in prizadete države. Odbor je ocenil, da povečanje primerov mpoxa predstavlja PHEIC z možnostjo širjenja po afriških državah in potencialno tudi zunaj celine. Generalni direktor bo na podlagi nasveta Odbora objavil začasna priporočila za države.

Ob razglasitvi PHEIC je dr. Tedros dejal: “Pojav novega seva mpoxa, njegovo hitro širjenje v vzhodnem delu DRK ter poročila o primerih v sosednjih državah so izjemno zaskrbljujoča. Poleg izbruhov drugih vrst mpoxa v DRK in drugih afriških državah je jasno, da je nujna usklajena mednarodna reakcija za zaustavitev teh izbruhov in zaščito življenj.”

Julija 2022 je bil večdržavni izbruh mpoxa razglašen za PHEIC, ko se je virus hitro širil prek spolnih stikov v državah, kjer prej ni bil zaznan. Ta PHEIC je bil preklican maja 2023 zaradi stalnega upada globalnih primerov. V DRK pa mpox zaznavajo že več kot desetletje, število prijavljenih primerov pa v tem času stalno narašča. Lani so prijavljeni primeri znatno narasli, letos pa je število prijavljenih primerov že preseglo lansko, z več kot 15.600 primeri in 537 smrtnimi primeri.

Zlasti zaskrbljujoče je širjenje novega seva virusa, 1b, ki se zdi, da se širi predvsem prek spolnih mrež, in njegovo zaznavanje v sosednjih državah. To je eden ključnih razlogov za razglasitev PHEIC.

Dve cepivi, ki se trenutno uporabljata za mpox, priporoča Strateška svetovalna skupina strokovnjakov za imunizacijo pri SZO, odobrile pa so ju tudi nacionalne regulativne oblasti, ki so na seznamu SZO, ter posamezne države, vključno z Nigerijo in DRK.

V Sloveniji se lahko proti mpoxu brezplačno cepite prek enot NIJZ. Vse informacije so na voljo na tej povezavi:

nijz.si/wp-content/uploads/2023/09/Priporocila-za-cepljenje-MPOX_20231123.pdf

Cepljenja se izvajajo tudi na cepilni točki UKC Ljubljana (DTS-Urgenca) ob torkih in četrtkih med 12. in 15. uro. Za cepljenje se lahko prijavite preko e-pošte na [email protected] ali do 11. ure po telefonu na številko 01/522-4628.