Analni seks brez kondoma (barebacking)
S seksom brez kondoma ni nič narobe, prinaša pa nekatera tveganja. Seveda vsak seks brez kondoma ni nezaščiten – zaščito pred okužbo s hivom omogočata PrEP ali pa partner, ki živi s hivom, a ima nezaznavno virusno breme. Pri seksu brez kondoma se lahko seveda okužite tudi z drugimi povzročitelji spolno prenosljivih okužb. Uporaba kondomov iz lateksa ali polietena ter lubrikantov na vodni ali silikonski osnovi je zelo učinkovit in dostopen način za preprečevanje prenosa spolno prenosljivih okužb.
Konsenz – prepričajte se, če se vaš partner dejansko strinja s seksom brez kondoma
Pred seksom se s partnerjem pogovorite o uporabi ali neuporabi kondoma. Vedno upoštevajte želje svojih partnerjev in spoštujte njihove odločitve. Tudi med seksom si lahko partner o uporabi kondoma premisli. Samo zato, ker partner ni predlagal uporabe kondoma, še ne pomeni, da si želi seksa brez kondoma, zato je ključnega pomena komunikacija s partnerjem oziroma partnerji.
Živite s hivom
Osebe, ki živijo s hivom, se zdravijo in imajo v krvi nezaznavno virusno breme, ne morejo prenesti okužbe na svoje spolne partnerje.
Če za svojo okužbe veste, a se ne zdravite ali še niste dosegli nezaznavnega virusnega bremena, je zelo priporočljivo, da svoj status zaupate svojemu spolnemu partnerju. Če pa ste se odločili, da tega ne storite, nujno poskrbite za pravilno uporabo kondoma ves čas spolnega odnosa in druge ukrepe, s katerimi ga boste zaščitili.
Nameren prenos okužbe s hivom ali okužba iz malomarnosti (ob hkratnem poznavanju lastnega statusa) je kaznivo dejanje.
Pred seksom
Če ste pasivni in se klistirate, to storite vsaj eno uro pred seksom. Če pričakujete oralni odnos, si ne ščetkajte ali nitkajte zob vsaj dve uri pred seksom. V primeru odprtih ran ali razjed na penisu ali v anusu ter ob prisotnosti nezdravljenih spolno prenosljivih okužb se raje izognite seksu.
Zmanjšajte tveganje med seksom
Pri seksu uporabite veliko lubrikanta na vodni ali silikonski osnovi, saj ta zmanjša draženje sluznice anusa, preko katere virus vstopi v telo. Lubrikant pomaga tudi tako, da naredi vstopno penetracijo prijetnejšo. Izogibajte se uporabi sline namesto lubrikanta.
Če vam ne pride v ritko, to ne zmanjša nujno prenosa spolno prenosljivih okužb in ne zmanjša tveganja za aktivnega partnerja.
Po seksu
Omogočite morebitnim poškodbam anusa, da se zacelijo. Takoj po seksu pojdite urinirat. S tem boste očistili sečnico in verjetno odplaknili morebitne mikroorganizme. V primeru, da opazite kakršnekoli simptome spolno prenosljive okužbe, se testirajte.
Tudi če ne opazite simptomov, vam priporočamo redno testiranje za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi, na 3 do 6 mesecev.
Skupno testiranje
Najbolj varna oblika seksa brez kondoma je po tistem, ko se partnerja testirata in imata monogamno zvezo. Na naši testirni točki se lahko testirata na hiv, virusa hepatitisa B in C, sifilis ter gonorejo (žrelo in rektum). Pri tem je pomembno vedeti, da ima vsaka od naštetih okužb tako imenovano diagnostično okno, kar pomeni čas od okužbe do trenutka, ko bo test pokazal pozitiven rezultat.
Na test vsakega pol leta
Če seksate z moškim, ki ima spolne odnose z moškimi, ali njihovim spolnim partnerjem, svetujemo testiranje na 3 do 6 mesecev.